Tag: programy

Dlaczego (nie) potrzebujesz drugiego monitora? Dwa monitory – zalety i wady

Drugi monitor. Ilekroć słyszałem rewelacje na temat konfiguracji, które nim dysponują, wkładałem je gdzieś na półkę z podpisem „to nie dla mnie”. Nawet po tym, jak spróbowałem tak pracować przez pewien czas. Powody były różne – od przyzwyczajenia, po bardzo ciężkie do zbicia argumenty, że w momencie, gdy mamy odpowiednio skonfigurowane środowisko pracy, korzyści z drugiego monitora są marginalne. Wiem, kontrowersyjny pogląd. Niemniej, rzeczywiście sądzę, że wprawnym użytkownikom takim jak moja skromna osoba, drugi monitor nie zawsze jest potrzebny. W końcu mamy do dyspozycji skróty klawiszowe (ALT + TAB ❤) i ewentualnie windowsową funkcję Snap Assist (pozwalającą na łatwe podzielenie okien na połowie ekranu… Trzeba złapać za pasek i przeciągnąć do krawędzi, aż pojawi się poświata). Do tego, mając w głowie fakt, że nasza podzielność uwagi jest ograniczona, nadal nie mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że drugi monitor jest niezbędny wszystkim.

Przeczytaj więcej

Nie oszczędzasz wzroku? Zacznij dzięki ClickMonitorDDC dla Windows

Wieczorami czy w nocy regulujemy natężenie jasności na naszych smartfonach. Niezbyt zdrowe i komfortowe jest męczenie oczu wysokim kontrastem pomiędzy otoczeniem a jasnością ekranu. Co, jeśli chcemy przyciemnić ekran na laptopie? Sprawa jest z reguły prosta – robimy to za pośrednictwem przycisków funkcyjnych. Co jednak z komputerami stacjonarnymi?

Osobiście, w celu oszczędzania wzroku wieczorem, korzystam z niezawodnej kombinacji: wyświetlanie nocne (zmiana kolorów na cieplejsze, co pomaga m.in. w utrzymaniu prawidłowego snu dzięki redukcji niebieskiego światła) oraz bohater dzisiejszego krótkiego wpisu, ClickMonitorDDC. Pozwala on na manipulowanie ustawieniami monitora – przede wszystkim, jego jasnością.

Przeczytaj więcej

Maszyny wirtualne. Czym są i czemu przydadzą się i Tobie?

Maszyny wirtualne. Zwykła ciekawostka dla entuzjastów, zwykłem myśleć. Niedawno jednak doszedłem do wniosku, że mogą być znacznie bardziej praktyczne w zastosowaniu. O ile niegdyś korzystałem z nich wyłącznie od święta, tak od niedawna sięgam po tego typu rozwiązania niemal codziennie.

Co to jest, ta cała maszyna wirtualna?

Niektórzy mogą być zaniepokojeni, toteż uspokajam: termin nie ma związku z potencjalnym przejmowaniem przez maszyny władzy nad światem (choć faktycznie może brzmieć jak z science-fiction). Maszyna wirtualna pozwala na osiągnięcie swego rodzaju “incepcji”: uruchomienia “systemu w systemie”. Od strony praktycznej działa to tak, jakbyśmy mieli kolejny komputer, najczęściej z innym systemem operacyjnym niż zainstalowany na naszym urządzeniu. Taki “komputer” może działać sobie w osobnym oknie i być wyłączany wraz z zamknięciem okienka kliknięciem “X”. Znaczy to m.in., że możemy “w locie” przełączać się między naszym głównym systemem, a tym wirtualnym.

Przeczytaj więcej

Mega przydatny trick – pasek szybkiego uruchamiania w Windows 10

Wpis spóźniony o jakieś parę miesięcy, ale lepiej późno niż wcale, right? Taka kolej zmagania się z życiowymi obowiązkami, niestety.

Jak dodać pasek szybkiego uruchamiania w Windows 10?

Do rzeczy: dodanie paska typu “quick launch”, czy też “szybkiego uruchamiania” przebiega następująco:

  1. Tworzymy folder ze skrótami
  2. Wklejamy skróty do aplikacji (np. PPM > Wklej skrót, po uprzednim skopiowaniu aplikacji)
  3. Klikamy PPM* na pustym polu na pasku zadań
  4. Pasek narzędzi > Nowy pasek narzędzi…
  5. Wskazujemy ścieżkę ze stworzonym w pkt. 1. folderem > “Wybierz folder”
  6. Dostosowujemy wygląd i wielkość dodanego paska narzędzi wedle uznania (może być potrzebne odblokowanie paska zadań!)
Przeczytaj więcej

Wiedza na naszym blogu jest dostępna za darmo i jest wynikiem wieloletniej pracy ze sprzętem komputerowym. Zapraszamy do odblokowania reklam, jeśli korzystacie Państwo z wtyczek Adblock, uBlock lub pokrewnych. Z góry dziękujemy :)

X

    Potrzebujesz pomocy informatyka? Zostaw kontakt - odezwiemy się!

    Zapraszamy również do korzystania z formularza naszych stałych Klientów - bardzo ułatwia nam to pracę - nie zawsze jesteśmy w stanie odebrać Państwa telefon.

    Kontaktując się z nami wyrażają Państwo zgodę na naszą Politykę prywatności