Komputery

Jak zrobić kopię zapasową? Jak zabezpieczyć dane tanim kosztem?

Nie straciłem chyba ani jednego pliku, na którym mi zależało, od ponad 15 lat. Gdybym poszukał, znalazłbym gdzieś na dysku nawet wypracowania z podstawówki z 2005 roku. Ostatnio, gdy sobie to uświadomiłem, stwierdziłem że to nie lada wyczyn. Jeśli spytacie dlaczego, to znaczy że w przyszłości to Was może spotkać sytuacja, gdy stracicie ważne dane. A z obserwowania przypadków Klientów w moim serwisie komputerowym, wiem że obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku nie jest trudno – wystarczy jedna z dwóch sytuacji: dysk padnie (najczęstszy przypadek) lub… sami padniecie. Ofiarą ransomware lub innego szkodliwego oprogramowania.

Przeczytaj więcej

Dlaczego (nie) potrzebujesz drugiego monitora? Dwa monitory – zalety i wady

Drugi monitor. Ilekroć słyszałem rewelacje na temat konfiguracji, które nim dysponują, wkładałem je gdzieś na półkę z podpisem „to nie dla mnie”. Nawet po tym, jak spróbowałem tak pracować przez pewien czas. Powody były różne – od przyzwyczajenia, po bardzo ciężkie do zbicia argumenty, że w momencie, gdy mamy odpowiednio skonfigurowane środowisko pracy, korzyści z drugiego monitora są marginalne. Wiem, kontrowersyjny pogląd. Niemniej, rzeczywiście sądzę, że wprawnym użytkownikom takim jak moja skromna osoba, drugi monitor nie zawsze jest potrzebny. W końcu mamy do dyspozycji skróty klawiszowe (ALT + TAB ❤) i ewentualnie windowsową funkcję Snap Assist (pozwalającą na łatwe podzielenie okien na połowie ekranu… Trzeba złapać za pasek i przeciągnąć do krawędzi, aż pojawi się poświata). Do tego, mając w głowie fakt, że nasza podzielność uwagi jest ograniczona, nadal nie mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że drugi monitor jest niezbędny wszystkim.

Przeczytaj więcej

Nie przestrzegasz tych zasad? Zacznij jak najszybciej! Praca mobilna na laptopie

Wpis trochę o wszystkim i o niczym (zdanie to napisałem, zanim nabrał on sensowny charakter), ale muszę podzielić się pewnymi refleksjami.  W wieku 27 lat kupiłem pierwszego laptopa. No, pierwszego może poza starą Toshibą, którą użytkowałem parę miesięcy jeszcze w czasach gimnazjum (zakup na “zieloną szkołę”, co by umilić sobie wyjazd grami retro z kompanami wycieczki). Jak na informatyka – to dość późno, przyznacie. Jak sobie wcześniej radziłem? Czasem sam nie wiem.

Gwoli wyjaśnienia, dla niecierpliwych, którzy trafili na wpis z wyszukiwarki po wpisaniu frazy “jaki kupić laptop”, parę wskazówek znajdziecie na dole.

Przeczytaj więcej

Nie korzystasz z wtyczki dla nowej karty w Chrome? Może czas zacząć!

Nowa karta w przeglądarkach w domyślnej opcji nie wyświetla zbyt wiele ciekawych opcji. Ostatnio wpadłem na pomysł, że warto by było sprawić, by stała się bardziej przydatna – w końcu bez przerwy na nią patrzę, przechodząc na nowe strony podczas surfowania (tak się jeszcze mówi, co nie?) po neciku.

Nudna jak flaki z olejem nowa karta.

By urozmaicić smutną jak nie-powiem-co domyślną kartę, należy skorzystać z wtyczki. Wcześniej należy wybrać, która odpowiada naszym potrzebom. Do wyboru są wtyczki typu speed dial – wyświetlają wybrane przez nas strony z dużym podglądem – i inne, bardziej wymyślne. Zrobiłem przegląd dla Google Chrome, cobyście nie musieli dużo szukać.

Przeczytaj więcej

Dasz wiarę, jak łatwo można sobie ułatwić życie? Mozilla Thunderbird – program dla leniwych niebieskich ptaków

Z “Mozarella” Thunderbird korzystam od ponad 10 lat. Tak nie przesadzając. Na tyle świetny i funkcjonalny jest to program, że nie rozstaję się z nim od tak długiego czasu.

Czym jest produkt Mozilli? Klientem do obsługi poczty. Zaraz, zaraz – mogą pomyśleć osoby niezaznajomione z tematem. Przecież loguję się na swojego Gmaila przez przeglądarkę i wszystko fajnie działa – cóż więcej daje mi taki programik?

Przeczytaj więcej

Dlaczego powinieneś zacząć korzystać z menedżera haseł? Poradnik KeePass

Niniejszy wpis pełni rolę kompleksowego poradnika tłumaczącego funkcję oraz sposób konfiguracji programu KeePass 2 - najlepszego wg mnie menedżera haseł.

Poświęciłem 80 stron pracy magisterskiej m.in. na ten temat i średnio mam ochotę wdawać się we wszystkie technikalia po raz kolejny, więc do rzeczy. Sprawa jest prosta:

  • Używasz nieskomplikowanych haseł, wyglądających podobnie do: “Piotr1990“?
  • Używasz z reguły jednego i tego samego hasła?

Twoje dane mogą być narażone!

Przeczytaj więcej

Nie oszczędzasz wzroku? Zacznij dzięki ClickMonitorDDC dla Windows

Wieczorami czy w nocy regulujemy natężenie jasności na naszych smartfonach. Niezbyt zdrowe i komfortowe jest męczenie oczu wysokim kontrastem pomiędzy otoczeniem a jasnością ekranu. Co, jeśli chcemy przyciemnić ekran na laptopie? Sprawa jest z reguły prosta – robimy to za pośrednictwem przycisków funkcyjnych. Co jednak z komputerami stacjonarnymi?

Osobiście, w celu oszczędzania wzroku wieczorem, korzystam z niezawodnej kombinacji: wyświetlanie nocne (zmiana kolorów na cieplejsze, co pomaga m.in. w utrzymaniu prawidłowego snu dzięki redukcji niebieskiego światła) oraz bohater dzisiejszego krótkiego wpisu, ClickMonitorDDC. Pozwala on na manipulowanie ustawieniami monitora – przede wszystkim, jego jasnością.

Przeczytaj więcej

Maszyny wirtualne. Czym są i czemu przydadzą się i Tobie?

Maszyny wirtualne. Zwykła ciekawostka dla entuzjastów, zwykłem myśleć. Niedawno jednak doszedłem do wniosku, że mogą być znacznie bardziej praktyczne w zastosowaniu. O ile niegdyś korzystałem z nich wyłącznie od święta, tak od niedawna sięgam po tego typu rozwiązania niemal codziennie.

Co to jest, ta cała maszyna wirtualna?

Niektórzy mogą być zaniepokojeni, toteż uspokajam: termin nie ma związku z potencjalnym przejmowaniem przez maszyny władzy nad światem (choć faktycznie może brzmieć jak z science-fiction). Maszyna wirtualna pozwala na osiągnięcie swego rodzaju “incepcji”: uruchomienia “systemu w systemie”. Od strony praktycznej działa to tak, jakbyśmy mieli kolejny komputer, najczęściej z innym systemem operacyjnym niż zainstalowany na naszym urządzeniu. Taki “komputer” może działać sobie w osobnym oknie i być wyłączany wraz z zamknięciem okienka kliknięciem “X”. Znaczy to m.in., że możemy “w locie” przełączać się między naszym głównym systemem, a tym wirtualnym.

Przeczytaj więcej

Mega przydatny trick – pasek szybkiego uruchamiania w Windows 10

Wpis spóźniony o jakieś parę miesięcy, ale lepiej późno niż wcale, right? Taka kolej zmagania się z życiowymi obowiązkami, niestety.

Jak dodać pasek szybkiego uruchamiania w Windows 10?

Do rzeczy: dodanie paska typu “quick launch”, czy też “szybkiego uruchamiania” przebiega następująco:

  1. Tworzymy folder ze skrótami
  2. Wklejamy skróty do aplikacji (np. PPM > Wklej skrót, po uprzednim skopiowaniu aplikacji)
  3. Klikamy PPM* na pustym polu na pasku zadań
  4. Pasek narzędzi > Nowy pasek narzędzi…
  5. Wskazujemy ścieżkę ze stworzonym w pkt. 1. folderem > “Wybierz folder”
  6. Dostosowujemy wygląd i wielkość dodanego paska narzędzi wedle uznania (może być potrzebne odblokowanie paska zadań!)
Przeczytaj więcej

Wiedza na naszym blogu jest dostępna za darmo i jest wynikiem wieloletniej pracy ze sprzętem komputerowym. Zapraszamy do odblokowania reklam, jeśli korzystacie Państwo z wtyczek Adblock, uBlock lub pokrewnych. Z góry dziękujemy :)

X

    Potrzebujesz pomocy informatyka? Zostaw kontakt - odezwiemy się!

    Zapraszamy również do korzystania z formularza naszych stałych Klientów - bardzo ułatwia nam to pracę - nie zawsze jesteśmy w stanie odebrać Państwa telefon.

    Kontaktując się z nami wyrażają Państwo zgodę na naszą Politykę prywatności